Implanty zębowe? W trosce o piękny uśmiech

Implanty zębowe

Implanty zębowe to sztuczne korzenie, które mocowane są w miejsce naturalnych. Materiałem, z którego powstają jest zwykle odporny i trwały tytan, który przybiera postać śruby. Po wprowadzeniu śruby do kości lekarz zleca zazwyczaj okres regeneracji, po którym następnie przystępuje do instalowania koron, mostów albo protez.

Implanty zębowe- jakie wyróżniamy rodzaje?

Implanty zębowe w zależności od kształtów jaki przybierają, tworzywa z jakiego zostały wykonane lub swoich właściwości można podzielić na:


  • implanty zębowe BICON, należą do krótkich modeli. Stosowane głównie u pacjentów, u których- z różnych powodów- implantologia nie była do tej pory możliwa do przeprowadzenia. Znajdują zastosowanie w przypadku pacjentów posiadających ubytki kości, dzięki czemu można uniknąć długotrwałych i kosztownych zabiegów umożliwiających mocowanie korony,
  • implanty zębowe Bego występują w klasycznej odsłonie przypominającej kształtem śrubę. Wyróżnia się kilka ich rodzajów,
  • implanty zębowe Astra zapewniają stuprocentową trwałość przez cały okres użytkowania. Mają kilka kształtów, dzięki czemu łatwiej jest je montować i dopasować do potrzeb pacjenta.

Implanty stomatologiczne- kiedy założyć?

Implanty stomatologiczne przeznaczone są dla osób, które ukończyły osiemnasty rok życia i posiadają w swoim uzębieniu ubytki. Może to być brak jednego zęba, ale także kilku (niezależnie od ich umiejscowienia). Z zabiegów korzystają również pacjenci, którzy stracili całe swoje uzębienie, a implanty zębów są dla nich nadzieją na odzyskanie zdrowia.

Implanty zębów- przeciwwskazania zdrowotneImplant zębowy

Jedną z metod wypełnienia ubytków są implanty zębów. Przeciwwskazania do ich wykonania jasno jednak wykluczają pewną grupę osób. Niektóre przeciwwskazania dotyczą ogólnego stanu zdrowia pacjenta (jak np. choroby nowotworowe, cukrzyca, problemy z krzepliwością krwi czy osteoporoza), a inne obejmują problemy związane ze stanem jamy ustnej lub samego uzębienia (parodontoza, widoczne przechylenie uzębienia). Implantów stomatologicznych nie wolno również wykonywać u kobiet w ciąży oraz osób niepełnoletnich.

Przeczytaj więcej na temat implantów zębowych:
https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/oferta/implantologia/

Na szczęście, w przypadku miejscowych przeciwwskazań, wystarczy usunąć lub wyleczyć problem, by podjąć się leczenia implantologicznego.

Implanty stomatologiczne- przygotowanie, leczenie i zalecenia

Zanim dojdzie do zamocowania implantów stomatologicznych ważna jest wizyta konsultacyjna. Wtedy przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, a także omawiany plan leczenia. Przed przystąpieniem do leczenia stan jamy ustnej musi być idealny, zaleca się również porzucenie palenia papierosów.

Zanim dojdzie do momentu, gdy implanty zębów zostaną zamocowane, lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe. Następnie wykonuje otwór w dziąśle, gdzie mocuje sztuczny korzeń, na którym umieszczone będą zęby. Implanty to zabieg, którego wykonanie zajmuje od pół do dwóch godzin. Rozbieżność czasowa wynika przede wszystkim z technicznych czynników. Po implantacji odbywa się zaszycie rany. Po kilku miesiącach można wykonać zakładanie korony, mostu albo protezy.

Zębowy implant

Implanty zębowe- wskazania po zabiegu

O implanty zębowe należy odpowiednio dbać, by zapewnić sobie optymalny efekt. Oto najważniejsza lista zaleceń lekarskich:


  • minimum dwie godziny po zabiegu nie spożywać posiłków (zwłaszcza ostrych i twardych) ani nie pić napojów (szczególnie ostrych i gorących),
  • tuż po zabiegu nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych,
  • dzień po zabiegu umyć zęby nową i miękką szczoteczką (a jamę ustną dezynfekować specjalnym płynem),
  • zrezygnować ze wszystkich używek.

5 (100%) 8 głosów

3 komentarzy

  1. Implant zębowy jest chyba najlepszym wyjściem w przypadku utraty zęba. Ostatnio miałem robione leczenie kanałowe i nie udało się odratować zęba. Teraz jestem szczęśliwym posiadaczem implantu od producenta Bego i nie narzekam 🙂

  2. Tak taki implant stomatologiczny to naprawdę świetna sprawa. Niestety taka usługa trochę będzie nas kosztować, ale jak ktoś chce zachować swój uśmiech i znów czuć się komfortowo to nie ma wyjścia…

  3. Implant jak implant. Najważniejsze jest znalezienie dobrej kliniki stomatologicznej, która wstawi nam implant stomatologiczny profesjonalnie i bez żadnych dodatkowych komplikacji. Teraz to można wyhaczyć tzw. „okazje”, a potem człowiek musi chodzić na dodatkowe wizyty, za która zaczyna płacić coraz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *