Lwia zmarszczka laser czy wypełnianie lwiej zmarszczki botoksem?

Lwią zmarszczką potocznie nazywana jest pionowa bruzda powstała u nasady nosa pomiędzy brwiami. Są to jedne z mimicznych zmarszczek, pojawiających się wskutek częstego marszczenia brwi. Odpowiedzialny jest za to niewielki mięsień znajdujący się pomiędzy brwiami, który ulega skurczeniu zawsze, gdy marszczymy czoło. Zdarza się również, że mięsień ten ulega samoczynnemu skurczeniu, kiedy nad czymś intensywnie myślimy bądź się złościmy, a co za tym idzie w konsekwencji nasze oblicze przybiera złowrogi wyraz.

Jeśli już lwia zmarszczka się pojawia, najczęściej to medycyna estetyczna przychodzi z pomocą jako najszybsza i jednocześnie najbardziej skuteczna forma pozbywania się niedoskonałości. Najczęściej stosowanymi zabiegami, prócz zastosowania iniekcji kwasu hialuronowego jest zabieg wypełniania lwiej zmarszczki botoksem lub pobycie się jej za pośrednictwem lasera.

Botoks – wypełnienie lwiej zmarszczki

Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoksem, to najbardziej efektowny i najchętniej stosowany sposób usuwania zmarszczek mimicznych, w tym również lwiej zmarszczki. Sama toksyna botulinowa to oczyszczone białko wytwarzane w warunkach beztlenowych przy udziela bakterii Clostridium Botulinum i jest jedną z najsilniej działających toksyn biologicznych. Jej działanie polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co oznacza, że po jej zastosowaniu mięśnie ulegają paraliżowi i nie kurczą się, dopiero wtedy zmarszczki wygładzają się, a rysy twarzy łagodnieją. Toksyną botulinową koryguje się przede wszystkim zmarszczki dynamiczne, czyli te tworzące się wokół oczu, na czole i u nasady nosa. Najczęściej stosowana jest u osób poniżej 65 roku życia. U starszych pacjentów, z uwagi na to, że zmarszczki mają charakter statyczny stosuje się raczej kwas hialuronowy.

Zdarza się, że zmarszczki mięśnia marszczącego brwi są mocno zaprasowane i sam zabieg przy zastosowaniu toksyny botulinowej nie wystarczy i wówczas lekarz może zaproponować dodatkowe działania w tym obszarze kwasem hialuronowym, który dodatkowo wypełni i wygładzi skórę pomiędzy brwiami. Efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje się średnio przez 6 miesięcy, z kolei kwasu hialuronowego to kwestia 12-18 miesięcy. Po tym okresie terapię należy powtórzyć, przy czym dawka podawanego preparatu będzie już zdecydowanie mniejsza.

Lwia zmarszczka laser

laser-zmarszczkiZabieg usuwania lwiej zmarszczki wykonywany jest laserem frakcyjnym nieablacyjnym, czyli nieprzerywającym ciągłości skóry. Głowica takiego lasera emituje podczas jednego impulsu liczne mikrozwiązki światła laserowego, które ścinają w głębi skóry mikrokolumienki nie obejmując przy tym zewnętrznej warstwy naskórka. Impulsy laserowe wysyłane są jeden po drugim, przez co na danym obszarze skóry tworzą się siateczki zaplanowanych mikrouszkodzeń, które pobudzają otaczającą zdrową tkankę do wzmożonej regeneracji, a komórki do intensywnego namnażania się. Głównym celem tego zabiegu jest, więc pobudzenie procesów naprawczych skóry i odbudowanie dokonanych uszkodzeń przez co uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę. A z uwagi na to, że naskórek nie został w żaden sposób naruszony proces regeneracji i gojenia się zachodzi bardzo szybko.

W zależności od stopnia zaawansowania starzenia się skóry, wieku pacjenta i głębokości zmarszczek do uzyskania satysfakcjonujących efektów potrzebne będzie od 1-6 zabiegów laserowych. Przy stosunkowo niewielkich zmarszczkach rezultaty mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu. Natomiast jeśli mam do czynienia z głębokimi zmarszczkami konieczne jest średnio od 4 do 6 zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych. Z uwagi na to, że poprawa jakości skóry staje się efektem zmiany jej struktury po zastosowaniu pełnej terapii, rezultaty mogą utrzymywać się nawet do kilku lat.

W zależności od tego jakich oczekujemy rezultatów w walce z lwią zmarszczką, aktualnie dostępne są dwa najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się niedoskonałości. Jeśli zależy nam na szybkich efektach, które nie utrzymają się jednak dłużej niż kilka miesięcy, dobrym rozwiązaniem staje się terapia toksyną botulinową, która często wymaga wspomagania kwasem hialuronowym. Z kolei kuracja laserowa jest nie tylko szybkim, ale przede wszystkim zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem o trwałych efektach sięgających niekiedy nawet kilku lat.

Więcej informacji znajdziesz na kobieta.onet.pl

Oprócz zabiegów kosmetycznych warto zadbać również o codzienną pielęgnację naszej skóry. W tym wypadku przydadzą się kosmetyki głęboko nawilżające, ale i przeznaczone do walki ze zmarszczkami np. kremy przeciwzmarszczkowe (np. Richevon).

Bibliografia

1. Wasiluk M., Medycyna estetyczna bez tajemnic, 2016
2. Kwak Y.J., Lee D.H., Kim N.M., Lee J.S., Screening and extraction condition of anti-skin aging elastase inhibitor from medicinal plants, 2005
3. Dover J.S., Metody wypełniania tkanek miękkich stosowane w kosmetologii, 2005

4.5 (90%) 10 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *