Likwidacja lwiej zmarszczki – domowe sposoby

Lwia zmarszczka, czyli pionowa bruzda lub bruzdy, które powstają na czole, stanowi jeden z najważniejszych problemów estetycznych dla kobiet po trzydziestym roku życia (czasami zdarza się zresztą, że problemy z „lwią zmarszczką“ mają nawet kobiety dwudziestokilkuletnie). Istnieje wielu sposobów radzenia sobie z tym problemem. Największą popularnością cieszą się zabiegi przy użyciu botoksu, laserów lub kwasu hialuronowego.

Warto jednak wiedzieć, że do przyczyn powstawania lwiej zmarszczki należą nie tylko naturalne procesy starzenia się skóry oraz szkodliwych wpływ czynników, zewnętrznych, ale również proces degradacji mięśni twarzy, w wyniku którego zatracają one naturalną zdolność do kurczenia się i rozkurczania. Jeśli więc bruzda nie jest bardzo głęboka, można ją zredukować przy pomocy znacznie prostszych i tańszych środków, niż fachowe zabiegi kosmetyczne.

Łatwa i przyjemna likwidacja lwiej zmarszczki!

Czym jest facefitness?

Facefitnnes to nazwa dla różnego rodzaju ćwiczeń mięśni twarzy. Celem facefitnessu jest zachowanie jest stymulacja krążenia krwi oraz mięśni twarzy, co ma bezpośrednie przełożenie na stan skóry twarzy. Lwie zmarszczki powstają w wyniku kurczenia się mięśni: podłużnego nosa, mięśnia marszczenia brwi oraz mięśnia obniżającego brwi. Facefitness ukierunkowany na redukcję lwiej zmarszczki polega na przykładaniu palców wskazujących dłoni do miejsca powstawania zmarszczek oraz wykonywania ćwiczeń poprzez marszczenie brwi.

facefitness-2Inne skuteczne ćwiczenie polega na tym, że przykładamy całą powierzchnię dłoni do naszego czoła (dolna część dłoni, w okolicach nadgarstka, znajduje się w przestrzeni między brwiami) a następnie delikatnie ale zdecydowanie dociskamy dłoń do czoła. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. Ważne: częstym błędem, jaki popełniamy podczas wykonywania tego ćwiczenia, jest odrywanie dłoni od powierzchni twarzy. Tymczasem, dłoń powinna cały czas przylegać do skóry, a ruchy „dociskające“ powinny być kontrolowane (nie chodzi o „pukanie się“ dłonią w czoło, tylko delikatne, stopniowo uciskanie okolica nadgarstka przestrzeni pomiędzy brwiami.

Kolejne ćwiczenie polega na przyłożeniu palców wskazujących obu rąk do miejsc po obu stronach nosa, w okolicy gdzie zaczynają się brwi, a następnie wykonywaniu prób zmarszczenia brwi.

W następnym ćwiczeniu przykładamy dwa palce w miejsce, gdzie tworzy się „lwia zmarszczka“ (podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu), a następnie delikatnym, masującym ruchem przeciągamy oba palce po linii brwi (każdy palec wędruje w przeciwnym kierunku). Standardowo wykonuje się 5 powtórzeń tego ćwiczenia.

Ostatnim ćwiczeniem jest rozkurczanie mięśni czoła: przykładamy palec wskazujący jednej dłoni do czoła, a następnie pionowym, masującym ruchem przesuwamy wzdłuż powierzchni czoła. Ćwiczenie powtarzamy 5-10 razu.

Ćwiczyć możemy codziennie lub co drugi dzień. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem ćwiczeń mięśni twarzy należy nałożyć niewielką warstwę kremu nawilżającego lub olejku (np. Richevon). W przypadku głębszych bruzd, zamiast zwykłego kremu można zastosować preparat zawierający tzw. botoks powierzchniowy.

Co jeszcze należy wiedzieć o zmarszczkach na czole?

kobieta-6Bardzo często uważa się, że powstawanie zmarszczek jest uzależnione tylko i wyłącznie od kondycji, w jakiej znajduje się nasza cera. Tymczasem, nie jest to końca prawda. Trzeba uświadomić sobie fakt, że coraz jest tak naprawdę jedynie „powierzchnią“ twarzy. Na wygląd tej powierzchni wydatny wpływ ma to, co dzieje się głębiej, a więc na przykład na poziomie mięśni twarzy. Jedną z ważniejszych przyczyn powstawania lwiej zmarszczki jest częste marszczenie brwi. Według dość powszechnego mitu, marszczenia brwi można uniknąć kontrolując swoją mimikę podczas różnych stanów emocjonalnych.

W rzeczywistości, o wiele bardziej destruktywny wpływ na naszą twarz ma na przykład marszczenie brwi pod wpływem światła słonecznego (jest to naturalny mechanizm obronny, przy pomocy którego nasz organizm chroni oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania). Dlatego bardzo ważne, aby nosić okulary słoneczne wyposażone w filtr UV nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z relatywnie niezbyt mocnym natężeniem światła słonecznego. Oczywiście, trzeba również mieć świadomość, że nawet najlepszy trening mięśni twarzy nie zastąpi nam dobrych kosmetyków: te dwa czynniki powinny być stosowane łącznie, tak aby wzajemnie uzupełniały swoje działanie.

Więcej o facefitnessie znajdziecie na blogu.

Bibliografia

1. Raszeja-Kotelba B., Bohdanowicz D., Problemy dermatologiczne okresu starzenia się 2002
2. Jakimowicz-Klein B., Jak wyprasować zmarszczki, 2017
3. Sobczak-Żmuda K., Pasker B., Sosada M., Kwas hialuronowy i jego pochodne jako składniki współczesnych produktów leczniczych, kosmetyków i suplementów diety, 2014
4. Malinowska P., Kujałowicz K., Analysis of a Market Offer of Anti-Wrinkle Cosmetics Intended for Mature Skin Care,
5. Wilk M., Dankowska S., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, 2008

4.6 (91.43%) 7 głosów

7 komentarzy

 1. Chodze na silownie, ale jeszcze cwiczen twarzy nigdy nie robilam haha
  ale serio one dzialaja bo wiem bo robie masaze tez i wtedy skóra staje się bardziej elastyczna. Poza tym jak się pomasuje twarz to lepiej kremy dzialaja 😀

 2. Jakie fajne ćwiczonka 😀 Robilam je przed chwilą i mój mąż stanął w progu i mówi „Bożę czy ci się coś stało że tak się krzywisz?!”
  Także moje drogie czego to się dla urody nie zrobi!

 3. Jak na moje to trzeba czasem sobie iść na zabieg. Nawet dla lepszego samopoczucia – sobie walnąć jakąś tam sesję u kosmetyczki.
  A z kremów to też polecam Richevon – wart swojej ceny. Mógłby tylko mieć inny zapach, może bardziej intensywny, choc wiem ze niektore kobiety nie lubią takich mocno pachnących kosmetyków 😉

 4. A ja mam olejek migdałowy i powiem wam że mega fajny sposob na nawilżenie twrazy. w dodatku gdzieś czytałam, że mozna dosypać cukru i zrobić sobie z tego taki peeling. NO i też stosowany ileś tam redukuje zmarszczki. Także chyba warto się zastanowić, zamiast wydawać kasę na chemię z drogerii 🙂

 5. A da sie w ogole kontrolowac mimike?
  Mnie sie nie wydaje, ja przynajmniej tak nie umiem.
  Ale wpis ciekawy, pierwszy raz slysze o fitnesie twarzy 🙂
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *