Leczenie kanałowe odbuduje zęby po próchnicy

Stomatologiczny zabieg leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe to popularny zabieg kojarzony z próchnicą. I słusznie, choć to nie jedyny powód do rozpoczęcia zabiegu. Jakie są współczesne metody leczenia? Ile kosztują i komu dokucza ból zęba po leczeniu kanałowym?

Na czym polega leczenie kanałowe? Problem miazgi zębowej

Pacjenci często nie wiedzą na czym polega leczenie kanałowe Gdynia. Kluczowym problemem jest stan zapalny miazgi – niewidocznej na co dzień części zęba. Miazga może znaleźć się w złym stanie np. w wyniku rozwoju bakterii (próchnica) lub poważnego uszkodzenia mechanicznego. Leczenie kanałowe, choć nie jest lubiane przez pacjentów, ratuje ich przez ekstrakcją zęba.

To ostatnia deska ratunkowa. Warto pamiętać, że zapobieganiu próchnicy służą: regularne szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej płynami antybakteryjnymi, ograniczanie spożywanego cukru i profilaktyczne przeglądy zębów u dentysty (co najmniej raz w roku).

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – czy rzeczywiście niezbędne?Leczenie kanałowe zęba.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym to obowiązkowy etap tradycyjnej metody. Na nerw zęba dentysta podaje paraformaldehyd – substancję, która w ciągu kilkunastu dni będzie doprowadzać do obumierania miazgi. Jest to bolesne doświadczenie, ale dopiero później dentysta może spokojnie usunąć miazgę, otworzyć i oczyścić wnętrze zęba, zmierzyć i oczyścić kanały, a także włożyć nowe wypełnienie i odbudować koronę. W leczeniu pod mikroskopem nie stosuje się zatruwania miazgi.

Ile trwa leczenie kanałowe w standardowym postępowaniu?

Na to ile trwa leczenie kanałowe ma wpływ głównie dewitalizacja zęba – jeśli lekarz dentysta działa tradycyjną metodą, to pomiędzy zatruciem zęba a jego odbudową trzeba odczekać kilka lub kilkanaście dni. Leczenie kanałowe zęba przy użyciu mikroskopu ogranicza się do 60 minut podczas wyłącznie jednego dnia spędzonego w gabinecie.

Czy leczenie kanałowe boli? Pytania o znieczulenie

Zarówno mali, jak i więksi pacjenci pytają o to czy leczenie kanałowe boli. Ci, którzy są już niestety doświadczeni, wiedzą, że ból po leczeniu kanałowym pojawia się w momencie wspomnianego zatruwania zęba. Jest on rozpierający i w ciągu kilku dni samoistnie przechodzi.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem niesie jedynie ryzyko dyskomfortu odczuwanego przy migdałkach. To maksymalnie kilkugodzinne odczucia, które stopniowo będą się zmniejszały. Jeśli natomiast dyskomfort nie zniknie lub będzie się nasilał, konieczny jest powrót do gabinetu dentysty.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Warto zorientować się ile kosztuje leczenie kanałowe w zależności od wybranego sposobu pracy dentysty.Efektywne leczenie kanałowe zębów.

  • Koszt leczenia kanałowego dla tradycyjnej metody: ok. 100-500 zł.
  • Koszt leczenia kanałowego dla nowej metody z mikroskopem: ok. 500-2000 zł.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tradycyjne leczenie u dzieci, kobiet w ciąży i dorosłych ze stanem zapalnym miazgi przy zębach 1,2 lub 3. Metoda pod mikroskopem musi być podjęta wyłącznie w miejscach z prywatną praktyką dentystyczną, ponieważ nie jest refundowana przez NFZ.

Leczenie kanałowe – którą metodę wybrać?

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuje leczenie kanałowe pod mikroskopem – metodę, która cechuje się większą precyzją i minimalizacją ryzyka błędów. Dzięki wysokiej jakości sprzętu, nie trzeba obawiać się zakażeń bakteryjnych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem przebiega w ciągu tylko jednej wizyty – m.in. dlatego, że nie trzeba wykonywać zatrucia zęba. Jest to nowoczesny i lepszy sposób leczenia – w tym również zębów mlecznych.

Zagłosuj na ten artykuł

5 komentarzy

  1. Decydując się na leczenie kanałowe trzeba przygotować się na to, że prawdopodobnie na jednej wizycie się nie skończy 🙂 Chyba tylko w skrajnych i prostych przypadkach wystarczy jedna wizyta..

  2. Kurcze to leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem musi być opłacalne. Jak czytam, że w niecałą godzinę zrobią mi zęba to jestem skłonna zapłacić więcej zaleczenie, ponieważ w przypadku klasycznego leczenia kanałowego nie wiadomo ile dodatkowych wizyt będzie nas jeszcze czekać ;d..

  3. Niestety leczenie kanałowe zębów to długa przygoda. Nieraz wymaga kilku wizyt. Tak naprawdę wszystko zależy od tego ile jest do zrobienia.

  4. Dentyści to cwaniaki i oni już dobrze wiedzą ile będziecie mieli wizyt tylko wam o tym nie powiedzą. Na leczenie kanałowe zębów najlepiej jest się wybrać to specjalisty polecanego wśród znajomych albo do jakiegoś rodzinnego ;d. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie zostaniemy naciągnięci 😛

  5. Ja leczenie kanałowe miałam przeprowadzane pod mikroskopem w Gdańsku – K2Dental. Jest to leczenie bardzo szybkie. Mikroskop pozwala lekarzowi na znacznie większą precyzję podczas zabiegu oraz pozwala dostać się do skręconych kanałów, które podczas klasycznego leczenia kanałowego mógłby być niedostępne..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *