Jak powstają lwie zmarszczki na czole?

Lwia zmarszczka to bruzda, która pojawia się pomiędzy oczami, nadając twarzy groźny, srogi wygląd. Przeważnie lwie zmarszczki pojawiają się u kobiet po trzydziestym roku życia, jednak czasami problem ten dotyka nawet kobiet 25 letnich. Na temat lwiej zmarszczki krąży wiele mitów oraz obiegowych przekonań, które nie mają pokrycia w faktach.

Warto więc przyjrzeć się tej sprawie nieco bliżej.

Dlaczego powstają lwie zmarszczki?

Często uważa się, że pojawianie się zmarszczek, w tym również lwiej zmarszczki, stanowi następstwo tylko i wyłącznie tego, co zachodzi na powierzchni naszej cery. Tymczasem jest to jedynie część prawdy. Bardzo częstą przyczyną występowania lwiej zmarszczki jest degeneracja mięśni twarzy, a konkretnie: mięśnia unoszącego brwi oraz mięśnia marszczącego brwi. Osłabienie mięśni twarzy powoduje, że nie są one zdolne kurczyć się i rozkurczać tak, jak powinny, w rezultacie czego na naszej skórze pojawiają zmarszczki. Degeneracja mięśni twarzy jest procesem, który postępuje niejako naturalnie, razem z wiekiem, albo bardzo często ulega znacznemu przyspieszeniu z powodu takich czynników, jak na przykład częste marszczenie brwi (w wyniku mimiki albo na przykład w wyniku wystawiania twarzy na mocne słońce). Oczywiście, nie oznacza to, że przy powstawaniu lwiej zmarszczki nie mają biorą udziału czynniki związane jedynie z powierzchnią naszej twarzy. Można tutaj wymienić między innymi takie czynniki, jak ekspozycja skóry twarzy na słońce lub solarium; niedostateczne nawilżenie i nieprawidłowa codzienna pielęgnacja skóry twarzy; zła dieta, zbyt mała ilość snu oraz stres. Przyczyną powstawania lwich zmarszczek mogą być wszystkie czynniki, które wykazują destruktywny lub drażniący wpływ na delikatną skórę twarzy, a więc do powyższej listy należy dodać jeszcze ostry wiatr, mróz, zbyt suche powietrze lub częste tarcie skóry twarzy (na przykład podczas snu, jeśli śpimy na brzuchu, z twarzą przyciśniętą do poduszki).

Lwie zmarszczki na czole – zapobieganie i leczenie

Na szczęście, o ile lwie zmarszczki na czole mogą występować w wyniku wielu różnego rodzaju czynników, o tyle istnieje równie wiele sposobów na to, aby zapobiegać ich powstawaniu oraz redukować zmarszczki już powstałe. Jeśli chodzi o szeroko rozumianą profilaktykę, to można wymienić kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, należy unikać ekspozycji na czynniki, które wywierają negatywny wpływ na stan skóry twarzy, a więc promieni słonecznych, solarium czy mrozu. Należy również unikać odżywek (papierosy, alkohol) oraz stosować zróżnicowaną, zdrową dietę, odpowiednio bogate w witaminy A, D oraz E a także w cynk. Kolejną metodą profilaktyki jest rzecz jasna codzienna pielęgnacja twarzy przy pomocy dobrej jakości kosmetyków np. kremu przeciwzmarszczkowego Richevon. Nie można jednak zapominać również o tym, o czym była mowa w pierwszej części tekstu, a mianowicie, że lwie zmarszczki powstają nie tylko w wyniku tego, co dzieje się na powierzchni naszej twarzy, ale również w rezultacie czego, co dzieje się pod jej powierzchnią, a mianowicie na poziomie mięśni twarzy.

facefitnessDo metod zapobiegania powstawania lwich zmarszczek należy więc zaliczyć również ćwiczenia mięśni twarzy, czyli tzw. facefitness (w Internecie można znaleźć dużo szczegółowych poradników na temat facefitnessu, poszczególnych ćwiczeń itd). Wreszcie, mówiąc o metodach zapobiegania lwim zmarszczkom, nie można zapominać również o odpowiedniej ilości snu oraz unikaniu stresu.

Jeśli już nabawiłyśmy się lwiej zmarszczki, możemy zdecydować się na kilka rozwiązań (albo zastosować coś w rodzaju „kuracji mieszanej“). W przypadku niezbyt głębokich bruzd najlepszym rozwiązaniem wydają się ćwiczenia mięśni twarzy (aby uzyskać szybsze efekty, zamiast kremu nawilżającego możemy podczas ćwiczeń używać preparatów zawierających botoks powierzchniowy). W przypadku głębszych zmarszczek możemy zdecydować się na metody z zakresu medycyny estetycznej. Wypełnienie lwiej zmarszczki botoksem to koszt około 500 zł. Podobny zabieg z użyciem kwasy hialuronowego kosztuje od 900 do 1100 zł. Najdroższa jest likwidacja lwiej zmarszczki przy pomocy lasera: taki zabieg będzie nas kosztować około 2000 zł.

Sprawdź również Sekrety Zdrowia – sposób na domową maseczkę wygładzającą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *